Hialurono rūgšties injekcija į sąnarį

  • Home
  • Hialurono rūgšties injekcija į sąnarį

Normalios būklės sąnaryje tarp kaulų ir kremzlių yra sąnarinio (sinovinio) skysčio sluoksnis, kuris neleidžia kietiesiems audiniams liestis ir apsaugo nuo nusidėvėjimo. Šio skysčio trūkumas sukelia kremzlinio audinio destrukciją, sukelia uždegimą, lėtinį skausmą, o vėliau lemia sąnario išretėjimą ir degeneracinius pokyčius. Hialurono rūgšties injekcijos į sąnarį (hialurono injekcijos į kelio sąnarį, klubo sąnarį ir kitus didžiuosius sąnarius) yra veiksmingas ir šiuolaikinėje medicinoje populiarus sąnarių ligų gydymo metodas.

Hialurono rūgšties injekcijų taikymas

Hialurono rūgštis yra anatominė sinovijos skysčio sudedamoji dalis, todėl gali kompensuoti jos trūkumą. Hialurono rūgšties preparatai gali visiškai pakeisti natūralų sąnario tepimą. Hialurono rūgšties injekcijos reikalingos, kai yra sinovinio skysčio trūkumas, kuris neigiamai veikia sąnario funkciją.

Į sąnarį sušvirkštus hialurono rūgšties, susidaro amortizuojantis sluoksnis, vadinamas sinovijos skysčio protezu arba skystuoju sąnario protezu. Dažniausiai tokios injekcijos taikomos apatinių galūnių – kelio, klubo ir čiurnos sąnariams.

Preparato hialurono rūgšties injekcijoms sudėtis

Hialurono rūgšties injekcijų sąnariams sudėtį sudaro keli pagrindiniai komponentai, užtikrinantys jų veiksmingumą ir saugumą. 

Pagrindinė veiklioji medžiaga yra hialurono rūgštis (hialuronato natrio druska). Preparatuose gali būti įvairios koncentracijos hialurono rūgšties, dažniausiai 1-2 %.

Hialurono rūgšties injekcijų į sąnarį sudėtyje taip pat yra buferinio tirpalo (paprastai fiziologinio natrio chlorido tirpalo, kuris naudojamas siekiant sukurti patogią aplinką hialurono rūgščiai, palaikyti jos stabilumą ir palengvinti vaisto patekimą į sąnarį), stabilizuojančių medžiagų (manitolio arba sorbitolio), kurios prailgina hialurono rūgšties veikimą organizme. Kai kuriuose preparatuose gali būti konservantų, tačiau daugelis šiuolaikinių preparatų yra steriliuose vienkartiniuose švirkštuose, todėl konservantų nereikia dėti.

Svarbu pažymėti, kad hialurono rūgšties injekcijose nėra hormonų ar priešuždegiminių medžiagų, todėl hialurono injekcijos yra saugesnės nei kortikosteroidų injekcijos ar nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas.

Hialurono rūgšties injekcijų indikacijos

Pagrindinės sinovijos skysčio trūkumo priežastys, dėl kurių skiriamos hialurono rūgšties injekcijos į sąnarį:

  • Osteoartritas yra lėtinė sąnarių liga, susijusi su kremzlinio audinio plonėjimu ir irimu, todėl atsiranda skausmas ir ribotas judrumas.
  • Potrauminiai pokyčiai – traumos pasekmės, dėl kurių atsiranda deformacija ir sutrinka sąnarių funkcija, kurią lydi skausmas ir uždegimas.
  • Būklė po sąnario operacijos (pvz., artroskopijos) – injekcijos reikalingos atsigavimui pagerinti ir trinčiai tarp sąnario paviršių sumažinti.
  • sumažėjęs judrumas ir sąnarių skausmas, susijęs su amžiaus pokyčiais ar lėtinėmis ligomis.
  • Reabilitacija po uždegiminių sąnarių ligų, pavyzdžiui, osteoartrito, kai reikia pagerinti sinovinio skysčio kokybę.
  • Per didelis fizinis krūvis – sportininkams arba žmonėms, kurių darbas susijęs su sunkiu fiziniu darbu, žmonėms, turintiems antsvorio, kai susidėvi kremzlinis audinys ir sąnariams trūksta tepalo.
  • Užkirsti kelią osteoartrito progresavimui ankstyvose stadijose, kai atsiranda pirmieji kremzlės retėjimo ir sąnarių skausmo požymiai.

Hialurono rūgšties injekcijos Vilniuje atliekamos specializuotoje klinikoje “Mano klinika”, teikiančioje įvairias ortopedijos, traumatologijos ir reabilitacijos paslaugas.  

Procedūros kontraindikacijos

Kontraindikacijos atlikti hialurono rūgšties injekcijas į sąnarį yra šios būklės:

  • Ūminiai uždegiminiai sąnario procesai (artritas, sinovitas).
  • Sąnarių ar viso kūno infekcinės ligos.
  • Alerginės reakcijos preparato sudedamosioms dalims – individualus hialurono rūgšties ar kitų injekcinio tirpalo sudedamųjų dalių netoleravimas.
  • Autoimuninės ligos – kai kuriais atvejais hialurono rūgšties injekcijos gali sustiprinti autoimuninę reakciją.
  • odos pažeidimai arba dermatologinės ligos numatomos injekcijos vietoje (dermatitas, egzema, odos infekcijos).
  • Nėštumas ir žindymas – šiuo laikotarpiu hialurono rūgšties vartoti nerekomenduojama, nes trūksta duomenų apie jos poveikį vaisiui ir žindymui.
  • Sisteminiai kraujo sutrikimai (pvz., krešėjimo sutrikimai).
  • Ankstyvosios atsigavimo po traumos ar operacijos stadijos – šiuo laikotarpiu sąnarys dar gali būti nepasirengęs tokioms intervencijoms, todėl padidėja komplikacijų rizika.

Prieš skirdamas injekcijas, “Mano klinikos” ortopedas traumatologas skiria daugybę tyrimų ir instrumentinės diagnostikos, kad atmestų bet kokias galimas kontraindikacijas.

Hialurono rūgšties injekcijos - procedūros ypatumai

Hialurono rūgšties injekcijos į sąnarius yra šiuolaikinis gydymo metodas, kuriuo siekiama pagerinti sąnarių funkciją ir palengvinti sąnarių ligų simptomus. 

Procedūros ypatumai:

  • Hialurono rūgštis yra natūrali sąnarių skysčio sudedamoji dalis, užtikrinanti jo klampumą ir smūgius sugeriančias savybes. Todėl hialurono rūgšties vartojimas į sąnarį natūraliai atkuria sinovinio skysčio savybes, mažina trintį ir užkerta kelią kremzlinio audinio nusidėvėjimui.
  • Injekcija atliekama ambulatoriškai ir reikalauja minimalios intervencijos. Minimaliai invazinė procedūra trunka kelias minutes ir nereikalauja ilgo sveikimo laiko.
  • Vaistas švirkščiamas tiesiai į pažeistą sąnarį. Vietinė intervencija ir tikslingas vaisto veikimas sumažina sisteminio šalutinio poveikio tikimybę.
  • Kad poveikis būtų maksimalus, paprastai reikia kelių injekcijų (1-3), atliekamų 1-2 savaičių intervalu, priklausomai nuo sąnario būklės.
  • Hialurono rūgšties injekcijos dažniausiai skiriamos didiesiems sąnariams (kelio, klubo, peties, alkūnės ir čiurnos). Tačiau procedūra gali būti atliekama bet kuriam sąnariui, linkusiam į degeneracinius pokyčius.

Hialurono rūgšties injekcijų nauda

Ši procedūra unikali tuo, kad vos viena injekcija vienu metu išsprendžia kelias svarbias problemas:

  1. Pagerina judrumą.
  2. Stabdo uždegimą. 
  3. Mažina skausmo sindromą. Sumažinus trintį ir uždegimą, pacientai jau po kelių procedūrų pajunta žymų skausmo sumažėjimą.
  4. Lėtina degeneracinius kremzlinio audinio pokyčius, užkerta kelią sąnarių ligų progresavimui.
  5. Pagerina minkštųjų audinių ir kremzlės audinių mitybą. 

Po injekcijų kurso rezultatas gali trukti nuo kelių mėnesių iki metų, priklausomai nuo ligos stadijos ir individualių paciento savybių.

Hialurono rūgšties injekcijos gali būti gera chirurginio gydymo alternatyva pacientams, sergantiems ankstyvuoju ar vidutinės stadijos osteoartritu. Jos gali padėti išvengti operacijos arba ją kuriam laikui atidėti.

Hialurono rūgšties injekcijos į sąnarį etapai

Hialurono rūgšties injekcijos į sąnarį atliekamos ambulatoriškai.

Procedūros etapai “Mano Klinika” Vilniuje:

  1. Paciento paruošimas – informavimas apie procedūros ypatumus, apžiūra, sąnario būklės įvertinimas. 
  2. Diagnostinės procedūros – siekiant išsiaiškinti sąnario būklę ir nustatyti tikslią injekcijos vietą, pacientui gali būti atlikta rentgeno arba ultragarso nuotrauka.
  3. Injekcijos vietos nukenksminimas.
  4. Vietinė anestezija (jei reikia). Daugeliu atvejų procedūra yra beveik neskausminga, tačiau injekcijoms į stambius sąnarius gali prireikti nuskausminamųjų. 
  5. Sąnario punkcija – gydytojas atsargiai įveda adatą į sąnario tarpą. Kai kuriais atvejais, jei sąnario kapsulėje yra skysčio ar uždegimo perteklius, prieš suleidžiant hialurono rūgštį gali būti aspiruojamas (pašalinamas) sinovijos skysčio ar uždegiminio eksudato perteklius.
  6. Hialurono rūgšties injekcija. Vaistas užpildo sąnario ertmę. Injekcija atliekama kontroliuojant ultragarsu.

Po injekcijos injekcijos vieta dar kartą apdorojama antiseptiku. Pacientui patariama 10-15 minučių pailsėti, kad būtų įvertinta sąnario reakcija į vaistą. Gydytojas gali paskirti tolesnį susitikimą, kad įvertintų sąnarį ir, jei reikia, atliktų papildomas injekcijas.

 

Mes dirbame jums

Užsisakykite susitikimą

Prenumeruokite dabar

Gaukite mūsų naujienas ir išskirtinius pasiūlymus